Garanti ve İade Koşulları

Garanti Koşulları
Tüm ürünler aksi belirtilmediği takdirde firmamızın 1 (bir) yıl garantisi altındadır. Garanti koşullarının geçerli olabilmesi için kargo teslimatı esnasında ürünü mutlaka kontrol ediniz. Herhangi bir hasar gördüğünüzde tutanak tutturarak ürünü teslim almayınız. Ürün üzerinde yapılan değişiklikler,ürünün deforme olması ya da ürünün orijinal dizaynının bozulması garanti kapsamı dışındadır.

Ürün İade Koşulları
www.ventinosilver.com satın aldığınız ürünleri 14 gün içinde KOŞULSUZ İADE hakkınız vardır. Almış olduğunuz ürün, kullanılmamış ve hasar olmaması koşuluyla 14 gün içinde, faturanızın altında ki iade formunu doldurarak MNG KARGO ile karşı ödemeli Oğuzhan BOZDEMİR-VENTİNO SİLVER adına ürünü iade edebilirsiniz. (Diğer kargo şirketleri ile gönderilen iade kargoları kabul edilmeyecektir. Ürününüzü teslim aldığınız tarihten 14 gün içerisinde Satış Sözleşmesi’nin Cayma Hakkı maddesi doğrultusunda iade edebilirsiniz.
İADE KODUMUZ: 642501767
Tarafımıza iade gelen ürünlerin kargo ücreti müşteriye iade edilmemektedir.

Ürün Değişim Koşulları
Teslim edilen ürünlerin değişimi istenmesi durumunda, ürünün faturası birlikte gönderim yapılması gerekmektedir. Teslim aldıktan en fazla 30(otuz) iş günü içerisinde değişim yapabilmektedir. Değişim durumlarında KARGO BEDELİ MÜŞTERİ'ye aittir. Herhangi Kargo firması ile gönderici ödemeli şeklinde gönderimi yapılabilir. Alıcı ödemeli şeklinde gönderilen  kargolar bizler tarafından teslim alınmayacaktır. Firmamız sorumluluk kabul etmemektedir. 

Ürün Tamir ve Bakım Koşulları
Tüm ürünler aksi belirtilmediği takdirde firmamızın 1 (bir) yıl garantisi altındadır. Tamir ve bakım hizmetimizde herhangi bir ücret ALINMAMAKTADIR. Ürünün kopması, krılması vb. durumlarda parçaların eksiksiz bir şekilde olması şartı ile tamiri yapılmaktadır. Eksik parça ürünlerde, Müşterinin isteği doğrultusunda belirlenen fiyat farklı ile tamiri yapılmaktadır. Tarafımızca incelenip, tamiri yapılamayacak kadar hasar almış ürünlerde İADE-DEĞİŞİM hizmetimiz yer almamaktadır. Bu süreçte kargo bedeli MÜŞTERİLERİMİZE AİTTİR. 
 
 Not: Müşterilerimiz, ürünü teslim aldıktan sonra ürün kontrolü sağlamalıdır. Hasarlı olduğu tespit edilen ürünlerde 3(üç) İŞ GÜNÜ içerisinde bizlere bildirmesi gerekmektedir. Aksi takdirde firmamız sorumluluk kabul etmemektedir. 
  

Her türlü bilgi ve sorularınız için 0212 488 28 28 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.